Çiftçilere yüzde 50 hibe desteği

Çiftçilere yüzde 50 hibe desteği

ABONE OL
Ocak 20, 2022 17:20
Çiftçilere yüzde 50 hibe desteği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bursa’da kırsal kalkınma desteklemeleri kapsamında bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi amacıyla yüzde 50 hibe başvuruları başladı. Mustafakemalpaşalı çiftçilere seslenen Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı TKDK tarafından yürütülen destek programı kapsamında Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olan tüm çiftçilere bireysel sulama sistemleri almak için başvurmaları durumunda, kurulacak olan sistemin yüzde 50'sine (KDV hariç) hibe desteği verilecek” dedi.

 

Başkan Kanar, belirtilen şartlara uyan ilçe çiftçimiz için Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz de proje yazma ve teknik destek konularında hizmet sağlıyor. Ön Çağrı ilanı kapsamında “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbiri çerçevesinde yer alan sektörlerin destekleneceğini ifade eden Başkan Kanar ”Tıbbi ve aromatik bitki, süs bitkisi, mantar, fide ve fidan yetiştiricilikleri, arıcılık, zanaatkarlık, katma değerli ürün üretimi, kırsal turizm faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, tarımsal makine parkı kurulması ve yenilenebilir enerji gibi çeşitli sektörler için kırsal alanlarda gerçekleştirilecek yatırımlara TKDK tarafından yüzde 55-65 oranlarında hibe desteği sağlanacaktır. Hibe desteğine ilave olarak, uygun yatırım harcamaları KDV ve benzeri tüm vergilerden muaf olacaklardır. İçerisinde yapım işi bulunmayan başvurular 19.01.2022 den başlayıp, 09.02.2022 de, yapım işi içeren başvuruların son teslim tarihi ise 14.01.2022 den başlayıp, 09.03.2022’de sonlanacaktır. Faaliyetler kırsal alanda olmalıdır. Hibelerden makine parkları bünyesinde tarım kooperatifleri de yararlanabilecektir. Destekler kapsamında kooperatifler kendi yürür ve traktör arkası makinelerinin alımı yapabileceklerdir. En az yatırım tutarı 5 bin Euro, en fazla yatırım tutarı 500 bin Euro olarak belirlenmiştir. Ayrıntılı bilgi almak isteyen üreticilerimiz 444 3 815 dahili 2222 arayabilirler yada şahsen birimimizi ziyaret edebilirler” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.